۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره

در این مقاله قصد داریم ۶ راه و روش برای بهبود عکاسی منظره را به شما عزیزان آموزش دهیم، نکات مهمی که کمک می کنند عکس های منظره بهتری بگیرید. ثبت مناظر زیبا یکی از لذت بخش ترین جنبه های عکاسی در فضای باز است که در آن می توانید خودتان را به طور کامل در یک منظره نفس گیر غوطه ور کنید و صحنه ای که درست در مقابل شما آشکار می شود را ثبت کنید. هنگام عکاسی از مناظر، چیزهای زیادی برای عکاسی وجود دارد، از دورنمای حماسی کوه های باشکوه گرفته تا تپه های سبز و زیبا. در ادامه این آموزش عکاسی منظره با ما همراه شوید.

۱

یک نقطه جذابیت یا نقطه کانونی در تصویر بگنجانید

مزرعه اسطوخودوس، پرونس، فرانسه

معمولا هنگامی که افراد، تازه عکاسی منظره را شروع می کنند عکس هایی از حومه شهر و ییلاقات می گیرند تا نمایی از زمین و آسمان را نشان دهند، اما جنبه های دیگر مانند اضافه کردن یک ویژگی جالب به کادر خود را در نظر نمی گیرند.

یک راه برای روح بخشیدن به مناظر این است که یک نقطه جذابیت یا نقطه کانونی (چیزی که بیننده اول به آن جذب می شود) به عکس خود اضافه کنید.

بیشتر بیاموزید: تعریف ساده نقطه کانونی در عکاسی

چند پیشنهاد برای نقاط جذابیت می توانند یک ساختمان جانبی، یک حصار، دروازه، درخت، ردیف بوته های پرچین یا هر چیز دیگری که بتوانید پیدا کنید تا تصاویر شما را بهبود بخشد، باشد. این ویژگی اضافه می تواند تصاویر منظره شما را از معمولی به عالی ارتقاء دهد.

۲

نور را ببینید

نامیبیا

نور یکی از جنبه های مهم عکاسی است که می تواند به بهبود تصاویر منظره شما کمک کند. آیا تا به حال در مکانی بوده اید که هوا ابری و بارانی شده باشد؟ اگرچه این می تواند برای برخی از انواع عکاسی مانند صحنه های ساحلی و دریایی اتفاق خوبی باشد، اما وجود کمی نور که بر روی یک منظره بتابد می تواند به بهبود تصویر شما کمک کند. مناظر بدون نور اغلب تخت و غیر جذاب هستند. بنابراین مطمئن شوید که وقتی خورشید بیرون است از نور بیشترین استفاده را بکنید، چون می تواند به مناظر شما روح و جان ببخشد.

من توصیه می کنم که به دنبال تغییر الگوهای نور بگردید و از نحوه تاثیر خورشید بر عکس هایتان آگاه باشید. به عنوان مثال، در وسط روز، خورشید در آسمان بسیار بالاتر است و بخش عمده منظره را روشن می کند. اما وقتی خورشید در آسمان پایین تر باشد، در برخی از قسمت های صحنه شما سایه می افتد.

لنزک: آموزش های عکاسی زیر برای شما عزیزان در زمینه نور خورشید در عکاسی منظره مفید می باشند:

آموزش مبتدیان برای استفاده از نور طبیعی در عکاسی منظره

۷ نوع نور که عکاسان را به چالش می کشد (و چگونگی غلبه بر آنها)

آموزش عکاسی منظره رو به سمت خورشید

آموزش عکاسی در نور شدید ظهر

۳

محل قرارگیری خط افق را در نظر بگیرید

بسته به این که از چه چیزی عکس می گیرید و سعی دارید چه چیزی به دست آورید، خوب است که خط افق و این که قصد دارید آن را در کجای تصویر منظره خود قرار دهید را در نظر بگیرید.

ممکن است بخواهید مقدار بیشتری از آسمان یا پیش زمینه را در کادر خود جای دهید. اگر آسمان به نظر شما جالب تر است، خط افق را در قسمت یک سوم پایینی تصویر خود قرار دهید. در عوض، اگر فکر می کنید که پیش زمینه جذاب تر است، خط افق را در قسمت یک سوم بالایی کادر خود قرار دهید. همچنین، قرار دادن خط افق در وسط تصویر نیز می تواند یک منظره را متعادل تر کند. این مسئله کاملا به خودتان و این که می خواهید تصویر نهایی چطور به نظر برسد، بستگی دارد.

۴

حواس پرتی ها را حذف کنید

حذف حواس پرتی ها در هنگام عکاسی از مناظر ممکن است بدیهی به نظر برسد. با این حال، شگفت انگیز است که بسیاری از عکس ها شامل المان های حواس پرت کننده هستند. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات سادگی بهتر است و خارج کردن برخی چیزهای بدنما مانند سیم های تلفن یا چراغ های خیابانی بدمنظر از کادر، می تواند عکس های منظره شما را به طرز چشمگیری بهبود بخشد.

توصیه لنزک: ۷ روش برای عکاسی منظره به سبک ذِن

۵

زمان روز

آن زمان از روز که برای ثبت مناظر انتخاب می کنید، می تواند بر ظاهر تصاویر شما تاثیر بگذارد. می دانم که ممکن است به خاطر کار، خانواده یا نعهدات دیگر وقت شما محدود باشد یا تنها در زمان های خاصی از روز بتوانید عکس بگیرید. بنابراین، از این محدودیت به نفع خود استفاده کنید، چون مناظر در هر زمان از روز می توانند خوب به نظر برسند – در طول روز، طلوع یا غروب خورشید.

خودتان را به یک ساعت بعد از غروب خورشید یا یک ساعت قبل از طلوع خورشید (ساعات طلایی) محدود نکنید، چون بخش زیادی از روز را از دست می دهید. شما می توانید در هر ساعتی عکاسی کنید و تصاویر عالی بگیرید! به عنوان مثال، میانه روز می تواند به اندازه غروب خورشید خوب باشد، به خصوص اگر یک روز ابری باشد، چون ابرها صحنه را کامل می کنند و می توانند به آن درام (حالت نمایشی) ببخشند.

بیشتر بیاموزید: عکاسی در فضای باز – چگونه بهترین استفاده را از ساعت طلایی ببریم

Talybony-on-Usk، برکن بیکنز

۶

فوکوس

آخرین المانی که باید برای بهبود مناظر خود در نظر بگیرید فوکوس است. از خودتان بپرسید آیا می خواهید کل منظره شارپ باشد یا ترجیح می دهید بخشی از تصویر خارج از فوکوس یا تار باشد؟

بیشتر بیاموزید: آموزش عکاسی با سیستم فوکوس خودکار دوربین

استفاده از یک عمق میدان بیشتر باعث می شود تا تصاویر شما وضوح جلو به عقب داشته باشند، در حالی که استفاده از یک عمق میدان کم تر یا باریک تر پیش زمینه یا پس زمینه را از فوکوس خارج می کند. از تکنیک دوم می توان برای ایجاد افکت های خلاقانه استفاده کرد، اگر به دنبال تاکید بر بخش خاصی از تصویر خود، مانند یک درخت یا شیء برجسته و غالب هستید.

لنزک: اگر می خواهید یاد بگیرید چطور در عکس های خود عمق میدان کم یا زیاد داشته باشید، باید با عوامل تاثیرگذار بر عمق میدان آشنا شوید.

ن

نتیجه گیری

من توصیه می کنم این نکات را به کار بگیرید تا ببینید که چطور می توانند به بهبود عکس های منظره شما کمک کنند. به نظر شما چه روش هایی به بهبود عکاسی منظره کمک می کنند؟ لطفا آنها را در قسمت نظرات بنویسید.

نویسنده: جرمی فلینت (Jeremy Flint)

نظرات شما

 1. محسن پیرنیا

  ۱ فروردین ۱۳۹۸

  سال و فال و مال و حال و اصل و نسل و تخت و بخت،
  بادت اندر شهریاری بر قرار و بر دوام،

  سال خرم فال نیکو مال وافر حال خوش،
  اصل ثابت نسل باقی تخت عالی بخت رام،

  نوروز بر همه دوستان لنزکی و دست اندرکاران گرامی و دوست داشتنی لنزک، مبارک بادا.
  پیروز باشید…

  1. سامان نویسنده

   ۱ فروردین ۱۳۹۸

   درود فراوان جناب پیرنیا

   بسیار سپاسگزارم از طرف خودم و سایر همکارانم نوروز باستانی رو به شما تبریک می گویم

   انشاالله سال جدید برای هممون پر از اتفاقای خوب باشه و خداوند حافظ خودمون و راهمون.

   انشاالله بتونیم سال جدید تحولات جدید لنزکی هم داشته باشیم.

   پیروز باشید

   1. محسن پیرنیا

    ۲ فروردین ۱۳۹۸

    عرض سلام و ادب ارادت.
    پیروز و سربلند و سرشار از انرژی باشید.

    1. سامان نویسنده

     ۶ فروردین ۱۳۹۸

     سلام و عرض ارادت فراوان

     سپاس که مثل همیشه برای سایت خودتون انرژی مثبت می فرستید

     هزاران گل تقدیم شما


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *