عکاسی چهره (headshot): چگونه استودیو عکاسی خانگیتان را برای گرفتن عکس های پرتره تنظیم کنید

برای یک عکاسی چهره (headshot) خوب، ابتدا نیاز است که تجهیزات استودیو خانگی خود را در جای مناسب قرار دهید. در این مطلب لنزک وسایل مورد نیاز برای این نوع عکاسی را به شما معرفی خواهیم کرد و چگونگی تنظیم فلاش را به شما خواهیم گفت.

به خاطر داشته باشید استایل و نحوه ی نورپردازی عکس بایستی مناسب سایت یا شبکه اجتماعی و یا کلاً مطابق زمینه ای باشد که از آن استفاده می کنید.

چگونه استودیو عکاسی خانگیتان را برای گرفتن عکس های پرتره تنظیم کنید

برای گرفتن عکس های چهره ابتدایی نیازی به تمامی موارد گفته شده در پایین نیست ولی با وجود آنها توانایی و تنوع بیشتری در کار خواهید داشت.

۱

رادیو تریگر

یک تریگر رادیویی (radio trigger) ساده ترین و مطمئن ترین وسیله برای بکار بردن فلاش های اکسترنال است. این وسیله برای شما آزادی عمل فراهم می کند و به راحتی می توانید به تمام نقاط دلخواه حرکت کنید.

۲

سافت باکس

سافت باکس (Softbox) راحت ترین وسیله برای ملایم کردن نور فلاش، بدون تلف کردن نور زیادی از منبع می باشد. بعد از نصب سافت باکس، بایستی تا حد امکان فلاش را نزدیک به سوژه نگه دارید.

۳

رفلکتور

رفلکتور های سفید یا نقره ای برای نورپردازی سایه های سوژه بسیار پر کاربرد هستند. منعکس کننده را در جهت مخالف سوژه نسبت به فلاش قرار دهید. در صورت لزوم می توانید از مدل خود بخواهید تا یکی از آن ها را در زیر صورتش نگه دارد.

۴

پس زمینه

یک دیوار رنگی در پشت مدل یک پس زمینه ایده آل می باشد، ولی می توانید از یک تکه مقوا یا پارچه برای داشتن پس زمینه های رنگی روشن تر استفاده کنید. می توانید آن ها را به دیوار بچسبانید یا از سه پایه یا پایه نگهدارنده منبع نور برای نصب آن ها استفاده کنید.

۵

صندلی

مسلماً برای مدل شما حالت نشسته بسیار راحت تر از حالت ایستاده خواهد بود. در حالت نشسته تغییر وضعیت مدل کمتر بوده و این باعث می شود که بتوان نورپردازی ثابتی را برای او بکار برد.

۶

سه پایه یا پایه

اکثر تریگرهای رادیویی در قسمت پایینی، یک سوکت مخصوص نصب بر روی سه پایه دارند که امکان وصل شدن فلاش های اکسترنال به سه پایه را فراهم می کنند. همچنین اگر از چتر در عکاسی استفاده می کنید بایستی پایه مخصوص نورپردازی را بکار ببرید.

۷

نور را به مدل نزدیک کنید

زمانی که فلاش را به طور مستقیم به طرف سوژه نگه می دارید هر چه قدر به سوژه نزدیک تر باشد نور ملایم و بهتری خواهید داشت بر عکس با افزایش فاصله فلاش از سوژه، نور تابیده شده بر روی مدل خشن تر خواهد شد. برای داشتن عکس های جذاب و جالب تا حد ممکن فلاش را نزدیک به مدل قرار دهید.

چگونه فلاش را برای عکاسی چهره تنظیم کنید

فلاش خود را تنظیم کنید، مطمئن شوید که نور آن در بهترین شرایط و در محل مناسب قرار گرفته است

۱

تنظیمات دوربین

پایین ترین سطح ISO را انتخاب کنید. در مد نوردهی دستی، بالاترین سرعت شاتری که با تریگرهای شما همخوانی دارد را انتخاب کنید. دیافراگم را f/5.6 تنظیم کنید. یک عکس آزمایشی بگیرید. اگر مدل را درست نمی بینید محل فلاش را تغییر دهید. اگر سوژه را با وضوح کامل می بینید دیافراگم را کاهش دهید.

۲

نور فلاش را ملایم کنید

برای کاهش سایه های خشن از یک سافت باکس یا چتر استفاده کنید. هر چه اندازه ی ظاهری منبع نوری که به سوژه می تابد بزرگ تر باشد، نور تابیده شده ملایم تر خواهد بود. برای این منظور ما از یک سافت باکس ۸*۹ اینچی با برند LumiQuest III که قیمت آن در حدود ۳۸ پوند یا ۴۲ دلار است استفاده کردیم.

۳

فلاش را در محل مناسب قرار دهید

حتی با وجود استفاده از سافت باکس برای ملایم کردن نور بایستی فلاش را تا حد امکان نزدیک سوژه قرار دهید تا بهترین نتیجه حاصل شود. این فاصله بایستی در حدود ۲ فوت یا ۶۰ سانتی متر از سوژه باشد و در یک طرف سوژه کمی بالاتر از خط چشم ها قرار بگیرد.

۴

میزان نور فلاش را تنظیم کنید

بعد از قرار دادن فلاش در محل مناسب، باید سطح نیرو (power level) آن را تنظیم کنید. بعد از قرار دادن فلاش نزدیک سوژه، توان آن را تنظیم کنید. باقدرت کم مثلاً ۱/۱۶ شروع کنید. یک عکس آزمایشی بگیرید سپس با توجه به آن، میزان نور را تنظیم کنید تا سوژه بطور صحیح نورپردازی شود.

در مطلب بعدی لنزک در مورد نحوه ی عکاسی پرتره برای شناسنامه، پاسپورت، شبکه های اجتماعی و سایت های دوست یابی یا دیگر موارد غیر رسمی، توضیح خواهیم داد و به شما خواهیم گفت چگونه یک عکس headshot بگیرید.

م

منبع

برگرفته از: Digital camera world

نظرات شما

  1. مهدیه سادات

    ۲۵ شهریور ۱۳۹۴

    ممنون خیلی عالی و مفید بود

  2. محمد صادق

    ۱۸ آذر ۱۳۹۳

    سلام ، خیلی خوب بود. ممنون


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *