کانن (Canon) در برابر نیکون (Nikon): دوربین های DSLR گران قیمت

در این مطلب لنزک به معرفی و بررسی دوربین های نیکون و کانن در رده قیمت های بالاتر خواهیم پرداخت. تمام دوربین های این محدوده قیمت، DSLR های تمام فریم یا Full Frame هستند، چرا که در چند سال اخیر قیمت دوربین ها به شدت کاهش یافته.

کلیه قیمت های ذکر شده در این مطلب لنزک از سایت TechRadar و در تاریخ (۲۰th Mar 2014) گرفته شده اند و صرفا جهت نشان دادن محدوده قیمت به شما عزیزان می باشند. حتما برای مشاهده قیمت های اصلی از فروشگاه های اینترنتی معتبر یا نمایندگی های مجاز شهر خود بهره گرفته و به این مبالغ اکتفا نکنید.

Canon در برابر Nikon: DSLR های گران قیمت

Canon 6D – £۱,۴۵۹ / US$1,900

Canon 5D Mark III – £۲,۱۲۲ / US$3,150

Nikon D600 – £۱,۱۸۹ / US$2,000

Nikon D800 – £۱,۹۵۱ / US$2,800

هم Nikon و هم Canon دوربین های نسبتاً ارزان قیمت تر تمام فریم – Full Frame هم دارند، این دوربین ها برای اشخاصی که دوست دارند بتوانند حرفه ای کار کنند و یا برای کسانی طراحی شده که می خواهند دوربینی به عنوان دوربین دوم داشته باشند. این دوربین ها تقریباً امکانات حرفه ای دوربین های گران قیمت را دارند، اما کوچکتر هستند و بدنه دوربین آنها قیمت کمتری دارد.

دوربین Canon 6D تعداد ۲۰٫۲ میلیون پیکسل را بر روی یک سنسور Full Frame جای داده است، این در حالی است که سنسور Nikon D600 تعداد ۲۴٫۳ میلیون پیکسل دارد. Nikon در زمینه فوکوس اتوماتیک هم با داشتن ۳۹ نقطه در برابر ۱۱ نقطه ۶D از Canon پیش است.

اما دوربین ۶D در زمینه عکاسی در شرایط کم نور از رقیب Nikon خود پیش است، این دوربین محدوده ISO بین ۱۰۰ تا ۲۵۶۰۰ دارد که می تواند از پایین به ۵۰ و از بالا به ۱۰۲۴۰۰ هم بسط پیدا کند. این در حالی است که D600 محدوده ISO پایین تر از ۱۰۰ تا ۶۴۰۰ دارد که در صورت بسط داده شدن از پایین به ۵۰ و از بالا به ۲۵۶۰۰ می رسد. آزمایشات ما نشان داده که نویز های به وجود آمده در ISO های مشابه هم با فرمت JPG و هم با فرمت RAW در این دوربین Canon کمتر بوده، بنابراین در زمینه نویز و شرایط کم نور این دوربین Canon بهتر از رقیب Nikon خود عمل می کند.

اما اگر معمولاً در شرایط کم نور عکاسی نمی کنید، فاکتور های دیگری وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. یکی از امکانات شاید کوچک اما مهم در D600 این است که شما از نمایاب (Visor) می توانید ۱۰۰% کادر عکس را ببینید. اما از Visor دوربین ۶D میزان ۳% کمتر از کادر نهایی عکس را می بینید یا به عبارت دیگر تصویری که از Visor می بینید ۹۷% عکس نهایی خواهد بود، یعنی ممکن است در عکس نهایی چیزی ببینید که در هنگام عکاسی از Visor آن را ندیده باشید.

هیچکدام از دوربین های LCD متحرک و لمسی ندارند، اما LCD دوربین D600 با ۳٫۲ اینچ کمی بزرگ تر از LCD 3 اینچی ۶D است.

در رابطه کیفیت تصویر، رنگ ها در دوربین Canon کمی گرم تر ثبت می شود، که در نهایت ممکن است کمی زیبا تر به نظر برسد. اما در D600 عکس ها طبیعی تر به نظر می رسد.

دوربین ۶D بر روی خود Wi-Fi دارد، این دوربین تنها دوربین Full Frame DSLR به حساب می آید که بر روی خودش Wi-Fi دارد (دوربین های Sony Alpha 7 و ۷R هم Wi-Fi دارند اما این دوربین ها Compact هستند). که این قابلیت به شما امکان انتقال سریع عکس ها را بر روی گوشی هوشمند خود و یا تبلت را می دهد، و بهتر از آن می توانید دوربین را به صورت بیسیم کنترل کنید. این قابلیت برای عکاسان طبیعت می تواند قابلیت مهمی به حساب بیاید.

دوربین های فوق گران

گران قیمت ترین دوربین های Nikon و Canon که حرفه ای ترین گزینه های موجود این دو شرکت هستند، دوربین های Nikon D800 و Canon EOS 5D Mark III هستند.

سنسور دوربین D800 تعداد ۳۶٫۳ میلیون پیکسل دارد، که تا به اینجا بیشترین رزولوشن را در بین دوربین ها دارد، که در زمان انتشارش بازار را تکان داد. نوع دیگر دوربین D800 (مدل D800E) هم بدون داشتن فیلتر Anti-Aliasing عرضه شده است، که با توجه به اینکه جزئیات تصویر در رزولوشن های بالا بهتر دیده می شود برای عکاسان طبیعت گزینه مناسب تری است.

اما سنسور دوربین ۵D Mark III هم تعداد قابل قبول ۲۲٫۳ میلیون پیکسل دارد. معمولاً دوربین های Nikon در زمینه فوکوس اتوماتیک از سیستم های قوی تر و محبوب تری استفاده می کنند اما در بین این دو دوربین این Canon است که فوکوس اتوماتیک بهتری دارد. دوربین ۵D Mark III تعداد ۶۱ نقطه فوکوس اتوماتیک دارد، که ۴۱ نقطه از این نقاط از سیستم Cross Type برای فوکوس کردن تبعیت می کنند و حساسیت آنها تا f/4 قابل اطمینان است، و ۵ نقطه از این نقاط تا f/2.8 میتوانند به خوبی و با دقت بالا به صورت اتوماتیک فوکوس کنند. این در حالی است که دوربین D800 تعداد ۵۱ نقطه فوکوس اتوماتیک دارد، که تنها ۱۵ نقطه از این نقاط از سیستم Cross Type تبعیت می کنند.

همانطور که با این قیمت از دوربین ها انتظار داریم، Visor هر دو دوربین ۱۰۰% تصویر نهایی را نشان می دهند، و هر دو دوربین LCD 3.2 اینچی دارند، که کیفیت تصویر LCD دوربین Canon با ۱۰۴۰k نقطه کمی بهتر از Nikon 920k نقطه ای است.

و باز هم این Canon است که در شرایط کم نور بهتر عمل می کند، دوربین ۵D Mark III محدوده ISO 100 تا ۱۲۸۰۰ را دارد که این مقدار از پایین تا ۵۰ و از بالا تا ۱۰۲۴۰۰ بسط داده می شود. این در حالی است که دوربین D800 و D800E محدوده ISO از ۱۰۰ تا ۶۴۰۰ دارند، که با بسط دادن از پایین به همان ۱۰۰ و از بالا به ۲۵۶۰۰ افزایش پیدا می کند. آزمایشات در این زمینه نشان می دهد که هر دو دوربین در حساسیت های بالا مقدار نویز نسبتاً کم و نزدیک به همی ایجاد می کنند اما باز هم در شرایط کم نور Canon کمی بهتر از Nikon عمل می کند و نویز کمتری دارد.

در زمینه رنگ ها باید گفت دوربین D800 کمی در تولید عکس های سرد با مشکل مواجه است، این در حالی است که دوربین ۵D Mark III رنگها را به زیبایی و با غلظت بالا تولید می کند.

م

منبع

برگرفته از : TechRadar

نظرات شما

  1. Sahba

    ۴ فروردین ۱۳۹۶

    سلام من رفتم دوربین بخرن از بین نیکن و کنن بهم پیشنهاد دادن کدوم بهتره؟؟؟


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *